Co Cię ogranicza?

Ostatnio usłyszałem jak bliska mi osoba powiedziała, że jakby dostała awans to zarabiałaby kwotę X, ale według niej to za dużo i nie wydaje jej się, że zasługuje na takie wysokie zarobki. Tylko tak naprawdę ile to jest dużo, a ile mało? Średnie wynagrodzenie w Polsce publikowane przez GUS to 4354 zł brutto, czyli lekko ponad 3 tys. zł netto. Według kalkulatora wynagrodzeń jeśli dostajesz pensję na poziomie 12 tys. zł brutto, zarabiasz więcej niż 90% Polaków. Na drugim biegunie, jeśli Twoja pensja jest niższa niż 2 tys. zł brutto, to 90% Polaków zarabia od CIebie lepiej.

Co Cię ogranicza?

Ograniczenia

Ograniczenia są przede wszystkim w Twojej głowie. Dla mojej mamy niewyobrażalne były zarobki na poziomie 10 tys. zł miesięcznie. Ja się dziwię dopiero przy kwotach rzędu 100 tys. zł, a przecież prezesi największych spółek w Polsce zarabiają już po ponad 8 mln zł rocznie, czyli ponad 660 tys. zł miesięcznie. Żeby było jeszcze ciekawiej to Robert Lewandowski podpisał ostatnio umowę na bazie której ma zarobki w wysokości 20 mln euro rocznie, czyli około 232 tys. zł dziennie!

Choć na pewno zdarzają się wyjątki, być może nawet liczne, to wierzę, że te osoby otrzymują takie wynagrodzenie za swoją ciężką pracę, godzin treningów, lub wiedzy, którą zdobywali przez lata. Żadna firma nie płaciłaby tym osobom tak dużych kwot, gdyby nie miało to ekonomicznego uzasadnienia (znów pomijam przypadki nadużyć). Firmy wiedzą, że dobrze opłacany pracownik przyniesie firmie korzyści przekraczające koszty wynagrodzenia takiej osoby.

Dlaczego więc Ty za swoją pracę nie miałbyś dostawać kilku, kilkunastu, czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli jesteś dobry w tym co robisz, powinieneś otrzymywać adekwatne wynagrodzenie.

Tutaj dochodzimy oczywiście do kwestii rynkowych. Jeśli na rynku są pracownicy gotowi wykonywać tą samą pracę taniej, firma będzie zatrudniać za taką stawkę. Jeśli z drugiej strony firma nie będzie w stanie znaleźć dobrego specjalisty za kwotę, którą oferuje, będzie musiała zadowolić się gorszym kandydatem, oferującym usługi gorszej jakości, lub podnieść stawkę.

Nie bój się

Dlatego nigdy w siebie nie wątp i nie uważaj, że nie zasługujesz na takie a nie inne wynagrdznie. Pozbądź się swoich ograniczeń i sięgaj po miliony. Jeśli ktoś może tyle zarabiać to dlaczego nie Ty?

 

Jeśli chcesz otrzymać gotowe pliki do sprawdzenia pełnych kosztów zakupu mieszkania, analizy inwestycji, zrobienia budżetu domowego i innych, zapisz się poniżej:

6 przydatnych Exceli i ebook!
Darmowy ebook: "2 lata pracy - jak osiągnąć sukces", gotowe excele do negocjacji ceny mieszkania, analizy inwestycji i inne
Newsletter wysyłam raz w tygodniu.
(Visited 1 times, 1 visits today)