Dlaczego i jakiej pracy szukasz?

Podejmujesz decyzję o zmianie pracy. Czy jednak jesteś pewny dlaczego? Powodów może być wiele:


Dlaczego i jakiej pracy szukasz?

Niezależnie od tego jaki jest powód, przemyśl czy na pewno tego chcesz 🙂 Wiele osób, które znam żałowało decyzji o zmianie pracy. Zdarzały się sytuacje, że powód zmiany nie zniknął wraz z objęciem nowego stanowiska. Niestety, ale czasami trafiamy z deszczu pod rynnę.

Nie chcę Cię zniechęcać.

Chciałbym jednak, aby była to świadoma decyzja. Nie podejmuj jej w gniewie i emocjach. Jeśli masz kogoś zaufanego, przedyskutuj swoje plany z tą osobą. Inny punkt widzenia może Ci pomóc lepiej ocenić sytuację. Moja żona była dla mnie zawsze największym wsparciem przy zmianie pracy.

Jeśli doszedłeś do wniosku, że rzeczywiście to jest to czego chcesz, gratuluję, współczuję i zazdroszczę jednocześnie 🙂 Z jednej strony czeka Cię dużo pracy i niewiadomych. Z drugiej strony nowe wyzwania dają bardzo dużo możliwości do rozwoju.

Zdecyduj czego szukasz

To bardzo ważne abyś był pewien, co Cię interesuje. Ofert pracy jest bardzo dużo. Niektóre działy HR mają niezłą inwencję twórczą i potrafią różnie nazywać stanowiska. Za ciekawie brzmiącą nazwą może się jednak kryć posada, która wcale Ciebie nie interesuje.

Jeśli jasno określisz swoje potrzeby, oszczędzisz sobie później wiele czasu. Po pierwsze, będziesz mógł szybko przejrzeć nowe oferty. Po drugie, nie będziesz jeździł na rozmowy rekrutacyjne, które mogą okazać się stratą czasu. Po trzecie, zmniejszą się Twoje wątpliwości w trakcie szukania. Jeśli nie będziesz miał jasno określonego celu, możesz się łapać na przemyśleniach, że może ta oferta to byłoby coś, co by mi się może podobało.

Nie warto tracić czasu na takie rozważania.

Nowa praca ma być czymś lepszym niż obecna. Ma być wyzwaniem, miejscem do nauki i rozwoju.

Na początku odpowiedz sobie na kilka prostych pytań:

  1. Jakie stanowiska Cię interesują? Polecam być konkretnym i wybrać maksymalnie 3.
  2. Gdzie możesz pracować? Czy w grę wchodzi tylko miasto w którym obecnie mieszkasz, czy może jesteś mobilny i możesz się przeprowadzić? Co z pracą za granicą?
  3. Jakiego rodzaju firmy szukasz? Niektórzy odnajdują się tylko w korporacjach. Inni wolą mniejsze firmy. Czasem chcemy pracować w firmie rodzinnej.
  4. Czy jesteś gotowy na współpracę z agencjami, czy interesuje Cię tylko bezpośredni kontakt?
  5. Czy jesteś gotowy podróżować? Niektóre stanowiska wymagają gotowości do podróży przez przynajmniej 50% czasu pracy.
  6. Jaki poziom zarobków możesz zaakceptować? Warto wyznaczyć sobie minimum i oczekiwany poziom.

 

Zapisz sobie tę listę i trzymaj się jej. Dzięki temu będziesz w stanie szybko eliminować ogłoszenia, które Cię nie interesują. Zaoszczędzisz czas i energię, którą będziesz mógł spożytkować np. na lepsze przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli zainteresował Cie ten temat, chcesz wiedzieć wiedzieć, otrzymać wiele bonusów i regularne informacje o artykułach, zapisz się poniżej:

6 przydatnych Exceli i ebook!
Darmowy ebook: "2 lata pracy - jak osiągnąć sukces", gotowe excele do negocjacji ceny mieszkania, analizy inwestycji i inne
Newsletter wysyłam raz w tygodniu.
(Visited 6 times, 1 visits today)