Jak wykorzystać porażki? Ucz się na swoich błędach

Najczęściej traktujemy porażki jako coś złego. Nie chcemy popełniać błędów i boimy się do nich przynać. Od wczesnych lat jesteś uczony, że to coś złego – Pani w szkole podkreśla wszystkie błędy czerwonym długopisem, jakby chciała Cię napiętnować.

Porażki to jednak nic złego, jeśli potrafisz z nich wyciągnać lekcję. To naturalne, że nie zawsze zrobisz coś dobrze. Najpierw musisz się tego nauczyć, a nawet jesli jesteś ekspertem w danej dziedzinie, może Ci się zdarzyć zły dzień.

Jak wykorzystać porażki? Ucz się na swoich błędach

Najlepsze rady na temat porażek dają Ci najwięksi. Mi się najbardziej podoba ten cytat:

„Nie trafiłem ponad 9000 rzutów w mojej karierze. Przegrałem prawie 300 gier. 26 razy nie trafiłem decydujących piłek w meczu. Ponosiłem porażki raz po raz przez całe moje życie.
I właśnie dlatego osiągnąłem sukces.”

Te słowa wypowiedział Michael Jordan, jeden z najlepszych koszykarzy w dziejach.

Nie uciekaj od odpowiedzialności

Najgorsze co możesz zrobić to winić innych albo okoliczności swoimi porażkami. Najtrudniej jest się przyznać do porażki. Mamy w sobie coś takiego, że jeśli odniesiemy sukces, ciężko nam zauważyć wkład innych osób i staramy się sobie przypisać wszystkie zasługi i odwrotnie, w przypadku porażki, nasza wina jest minimalna. Warto jednak, żebyś przynajmniej przed sobą przyznał się do tego co zrobiłeś źle. Bez tego nie będziesz mógł pracować nad sobą.

W przypadku gdy błąd ma wpływ na inne osoby, szczególnie jeśli zrobisz go w pracy, nie ukrywaj tego i daj znać, tak żeby można było szybko zareagować i to naprawić. Czasami nie jesteś w stanie sam zrobić wszystkiego aby poprawić coś co zepsułeś.

Gdy już sytuacja się unormuje, przychodzi czas na przemyślenie tego co się stało. Spróbuj dojść do sedna problemu. Ciekawą metodą w tym wypadku jest 5 x dlaczego. Zaczynasz od:

Dlaczego problem powstał?

Bo nie wyłapałem błędu

Dlaczego nie wyłapałeś błędu?

Bo robiłem to za szybko

Dlaczego robiłeś to szybko?

itp., itd.

Zostały przeprowadzone badania, zgodnie z którymi przy piątym dlaczego zazwyczaj jesteś w stanie dojść do sedna problemu.

Wprowadź zmiany

Jak już wiesz z czego wynikał błąd, zacznij wprowadzać plan naprawczy. Czasem może to być prosta sprawa, większa uważność lub ponowne sprawdzenie pracy, po jej skończeniu. Niekiedy jednak zmiany wynikają z naszych nawyków i wtedy zmiana będzie trwała dłużej. Nie poddawaj się jednak, nie po to najpierw analizowałeś porażkę i chcesz pracować lepiej, żeby odpuszczać na ostatniej prostej.

Polecam Ci też książkę Czasem wygrywasz, a czasem się uczysz Johna Maxwella, gdzie jest więcej przykładów w jaki sposób można wykorzystać porażki.

Jeśli chcesz przyśpieszyć swoją pracę skorzystaj z gotowych Exceli do obliczania zysku z inwestycji, całkowitego kosztu zakupu mieszkania i innych. Aby je otrzymać zapisz się poniżej:

6 przydatnych Exceli i ebook!
Darmowy ebook: "2 lata pracy - jak osiągnąć sukces", gotowe excele do negocjacji ceny mieszkania, analizy inwestycji i inne
Newsletter wysyłam raz w tygodniu.
(Visited 1 times, 1 visits today)