Jak napisać CV, aby dostać pracę

Ile osób tyle opinii na temat pisania CV. Spotkałem się z mnóstwem headhunterów, prosząc ich o opinię na temat mojego CV, przeczytałem od groma artykułów na ten temat, sam przeglądałem wiele CV osób, które rekrutowałem. Poniżej na podstawie własnego doświadczenia i wszystkich zebranych informacji przedstawiam po kolei porady co i jak pisać, abyś miał solidne CV.

Jeśli jednak nie chcesz sam tego robić, możesz skorzystać z rad specjalisty. Usługi stworzenia CV dla Ciebie, w zależności od tego jak duże masz doświadczenie kosztują od 200 do 400 zł. Jeśli będziesz chciał mogę podać 2 firmy warte polecenia.

Na koniec będę miał dla Ciebie prezent. Moje CV, które zostało uznane przez specjalistów headhunterów za bardzo dobrze przygotowane i szczegółowo dopracowane. Nie uważam, że jest perfekcyjne, ale jak najbardziej spełnia swoją rolę.

Jak napisać CV, aby dostać pracę

Podstawy

Zacznijmy od prostych porad.

1. Po pierwsze nie kłam. Kłamstwo ma krótkie nogi i nawet jedno, może spowodować całkowity brak zaufania ze strony pracodawcy do wszystkich pozostałych, przekazywanych przez Ciebie informacji

2. Jeśli nie jesteś grafikiem, albo nie masz innej kreatywnej pracy, wymagającej ekspresji nie kombinuj z kolorystyką i czcionkami. Wybierz jedną czcionkę, czarny kolor tekstu, białe tło. Ewentualnie sam nagłówek CV możesz podkreślić innym tłem.

3. Zadbaj o layout – usuń zbędne spacje, odstępy, itp. Sprawdź, czy tekst nigdzie się nie zlewa, może lepiej coś przenieść do nowej linii, bo jest mało czytelne

4. Używaj punktatorów – taki tekst się łatwiej czyta

5. Jeśli przygotowujesz CV w języku innym niż polski, zadbaj o poprawność językową. Jeśli nie jesteś pewien, poproś kogoś znajomego kto dobrze zna język o sprawdzenie, poszukaj w internecie wzorów. Nie korzystaj ślepo z google translator. Pamiętaj też, że składnia w języku angielskim często jest inna niż w polskim.

To powyższe to naprawdę podstawy, ale nie uwierzysz ile razy zdarzyło mi się spotkać CV z tymi błędami. Takie CV odstrasza od samego początku i powoduje, że nie masz wcale ochoty czytać czegokolwiek, co jest w nim zawarte.

Dane osobowe

Sam początek CV. Wystarczy imię, nazwisko oraz dane kontaktowe takie jak telefon i e-mail, ewentualnie link to profilu na linkedin i/lub goldenline. Zdjęcie nie jest wymagane, ale jeśli chcesz zamieścić pamiętaj żeby było profesjonalne. Nie może to być zdjęcie z plaży, z pieskiem, albo dziećmi. Zdjęcie ze studniówki też odpada.

Pamieaj też, że jeśli aplikujesz za granicę, to np. w Wielkiej Brytanii lub w USA zamieszczanie zdjęcia jest wręcz zakazane i nie dostaniesz nigdy odpowiedzi na takie CV. Wynika to z faktu, że pracodawca może zostać posądzony o dyskryminację ze względu na wygląd.

W tej sekcji nie ma potrzeby zamieszczania adresu, daty urodzenia albo stanu cywilnego. Żadna z tych informacji nie interesuje pracodawcy.

Podsumowanie zawodowe

Tutaj ponownie są dwie szkoły. Niektóre osoby zachęcają do wrzucenia krótkiego, maksymalnie 4 zdania podsumowania swojej osoby, jednak znam HRowcow, którzy nie przepadają za tym, bo każde wygląda tak samo.

Osoby, które nakłaniają do takiego podsumowanie mówiły mi, że ważne są słowa klucze, takie zwroty, które na stanowisku, na które aplikujesz są istotne i dobrze odbierane. Z drugiej strony nie pisz tego co wszyscy, bo właśnie w ten sposób Twoje CV staje się jednym z wielu. Zastanów się dobrze, co chcesz przekazać, jak się sprzedać.

Co teraz: Doświadczenie, czy wykształcenie?

Zdecydowanie doświadczenie, bez dwóch zdań. Moim zdaniem jest stokroć ważniejsze od wykształcenia. Każdy pracodawca najpierw zwróci uwagę na to co robiłeś, w jakich firmach pracowałeś, itd. Dopiero jeśli będzie miał dwóch zbliżonych kandydatów pod względem osobowości i doświadczenia, wtedy wykształcenie może mieć znaczenie.

Co w doświadczeniu w takim razie. Kolejność chronologiczna odwrotna, czyli zaczynasz od miejsca pracy, w którym pracowałeś ostatnio i później idziesz wstecz. Podczas opisywania każdego doświadczenia zawodowego skup się nie tylko na tym co robiłeś, ale co osiągnąłeś w danej pracy. Jeśli to tylko możliwe używaj twardych liczb. Najlepszym przykładem jest tutaj zawód sprzedawcy, gdzie możesz podać, że przez lata osiągałeś ponad 100% planu, albo że podpisałeś największy deal w ostatnich 5 latach, itp. Widziałem wiele CV, w których jest jedynie informacja o obowiązkach danej osoby. Moim zdaniem to za mało, jeśli chcesz się wybić z tłumu, musisz zaprezentować dlaczego jesteś kandydatem lepszym od nich, co możesz wnieść do nowej organizacji.

Ciekawym pomysłem jest dodanie informacji o spółce, w której pracowałeś. Jeśli nie jest to jakaś globalna marka, nie każdy musi wiedzieć czym się zajmuje firma.

Jeśli chodzi o wykształcenie, zamieszczanie informacji o szkole średniej lub podstawówce, gdy kończyłeś studia nie jest konieczne. Chyba, że to była rzeczywiście renomowana zagraniczna szkoła, jakiś bardzo istotny profil. Nawet jeśli byłeś najlepszym uczniem swojej szkoły, taka informacja może zostać pominięta podczas sprawdzania CV. Moim zdaniem studia wraz z kierunkiem i specjalizacją wystarczą.

W sekcji wykształcenia możesz dodać informację o szkoleniach, kursach i kwalifikacjach, które robisz, jednak pamiętaj, żeby wpisywać tylko te które mają znaczenia dla stanowiska, na które aplikujesz. Może to być też oddzielna pozycja w CV.

Języki i umiejętności

Podawaj tylko języki obce, w których potrafisz się komunikować. Jeśli kiedyś uczyłeś się niemieckiego, zdążyłeś wszystkiego zapomnieć i Twoją obecną znajomośc można określić jako podstawową, lepiej sobie odpuść. Poza tym podając znajomość języka staraj się podawać jasny komunikat. Np. znajomość angielskiego określa się na skali od A1 do C2, gdzie A1 to znajomość podstawowa a C2 biegła.

Jeśli chodzi o umiejętności, to obsługa komputera jest raczej standardem, więc pomiń wpisywanie tego. Dodawaj informacje o systemach i programach, które umiesz obsługiwać i w jakim stopniu.

Zainteresowania

Ta sekcja nie jest konieczna, ale być może coś przykuje uwagę rekrutera, okaże się że masz ciekawe hobby i będziecie mogli o tym porozmawiać na rozmowie. Nie rób jednak sobie krzywdy i nie wpisuj, że Twoje zainteresowania to Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, bo ciężko uwierzyć, że wieczorem do poduszki czytasz MSRy z czystej przyjemności.

Bonus

Jak pisałem, możesz otrzymać moje CV, które pomogło mi niejednokrotnie zdobyć pracę. Wystarczy, że zapiszesz się poniżej:

6 przydatnych Exceli i ebook!
Darmowy ebook: "2 lata pracy - jak osiągnąć sukces", gotowe excele do negocjacji ceny mieszkania, analizy inwestycji i inne
Newsletter wysyłam raz w tygodniu.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)