Czy w ogóle warto pracować?

Kończysz szkołę i do roboty. Jeśli nie urodziłeś się w bogatej rodzinie, aby mieć za co wyżyć, musisz zarabiać. Nawet przy minimalnych kosztach życia (a słyszałem, że można za kilkanaście zł dziennie) kasa jest potrzebna. Więc pracujemy, ale czy warto się męczyć, co masz z tej pracy? Jeśli nie czerpiesz przyjemności z pracy i robisz to tylko dla pieniędzy, oznacza, że jedną trzecią swojego życia marnujesz.

Czy w ogóle warto pracować?

Kiedy zacząć

Są dwie szkoły, albo jak najwczęśniej, albo jak najpóźniej. W Niemczech mają taki zwyczaj, że często osoby kończące studia jadą najpierw na rok podróżować po świecie, aby lepiej poznać inne kultury, no i nie ładować się od razu w kierat. Jednak tak się dzieje w przypadku gdy rodzice zapewnią fundusze na takie życie. Gdybym miał taką możliwość, pewnie bym skorzystał, że jednak nie miałem, jestem zdania, że pracę trzeba zacząc jak najszybciej. Wynika to z prostego faktu, że chcę się jak najszybciej dorobić aby nie musieć pracować.

Jak długo pracować

Jestem zdania, że nawet jak nie będę musiał, to pracował będę, jednak na pewno nie tak jak teraz. Uważam, że praca przez 8 godzin dziennie jest nieefektywna i nie zdarza się abyśmy byli w stanie skupić się na pracy tyle czasu każdego dnia. Gdy już osiągnę wolność finansową wyobrażam sobie pracę po 4-6 godzin dziennie maksymalnie 4 dni w tygodniu. Resztę czasu będę chciał poświęcić na rodzinę i rozwijanie swoich pasji.

A to ile lat będziesz pracować w dużej mierze zależy od Ciebie i tego ile wydajesz. Tak, bardziej istotne jest ile pieniędzy Ci potrzeba na życie niż to ile zarabiasz. Bo widzisz jeśli potrzeba Ci na życie 2000 zł, a zarabiasz 4000 zł, to każdego roku mógłbyś przez 6 miesięcy nie pracować, albo co dwa lata robić sobie roczne wakacje. Jesteś w lepszej sytuacji niż osoba, która zarabia 10 tys. zł, ale wydaje 8000 zł. Niby w obu przypadkach zostaje 2 tys. zł, ale ona potrzebuje pracować 5 lat aby zrobić sobie rok wakacji. Więcej pisałem na ten temat tutaj.

Jeśli więc będziesz w stanie utrzymać swoje koszty na niskim poziomie, tak aby życie Ci sprawiało satysfakcję, ale bez jakiś fajerwerków, szybciej osiągniesz wolność finansową i nie będziesz musiał pracować. Później każde zwiększenie zarobków będzie Cię do tego celu przybliżać. Możesz też zrobić to po swojemu, postawić na rozwój biznesu, w kilka lat zarobić miliony i dojść do wolności finansowej jeszcze szybciej. O takim podejściu pisałem przy 3 książkach, które polecam. Jednak nawet w tym podejściu istotne jest utrzymywanie wydatków na jak najniższym poziomie.

To po co pracujesz?

Czy jesteś w stanie sobie odpowiedzieć na to pytanie? Czy praca sprawia Ci satysfakcję? Bo jeśli nie, to jaki jest sens takiej pracy? Jeśli chodzi tylko o kasę, szybko się wypalisz i będziesz nieszczęśliwy. Nawet jeśli masz cel, że powiedzmy za 10 lat chcesz odejść na emeryturę, to przez te 10 lat zanim to zrobisz będziesz się męczyć. Praca jest nam potrzebna, ale spędzamy w niej tak dużo czasu, że moim zdaniem trzeba znaleźć taką pracę, która będzie sprawiała nam satysfakcję, a jednocześnie pomoże osiągnąć cele finansowe.

Właśnie dlatego zastanów się nad swoją pracą, poszukaj w niej elementów, które lubisz, zacznij się w niej rozwijać, a jeśli jest to niemożliwe, zostaje Ci zmiana pracy, albo jeśli już totalnie męczy Cię to co robisz, pomyśl o przebranżowieniu.

(Visited 1 times, 1 visits today)