Polub się z Excelem. 3 sposoby na wykorzystanie go w codziennym życiu.

Excela odkryłem będąc jeszcze w liceum, jednak na poważnie zacząłem używać w pierwszej pracy. W takim razie od 2007 roku polubiłem tego stwora, przez wiele lat odkrywałem i teraz wykorzystuję służbowo i prywatnie. Jak tylko zaczniesz karierę zawodową w mniejszym lub większym stopniu zetkniesz się Excelem. Poza tym często przydaje się prywatnie jeśli chcesz ogarnąć swoje finanse trochę bardziej niż „Kiedy wypłata?”.

Na koniec tego artykułu będę miał dla Ciebie prezent – gotowy arkusz Excel, gdzie łatwo policzyć największy wydatek w życiu – zakup mieszkania.

Polub się z Excelem. 3 sposoby na wykorzystanie go w codziennym życiu.

Podstawy

Będę pisał Excel, ale w możesz używać innych podobnych programów. Znam jeszcze 2 bezpłatne: Open Office i Numbers. Pierwszy, z którego sam często korzystam, jest dostępny do ściągnięcia dla każdego, to pakiet podobny do Microsoft Office, który zawiera program podobny do Excel’a. Drugi to narzędzie Apple, z tego co się dowiedziałem na jednym szkoleniu, dostarczane bezpłatnie z laptopami tej jabłuszkowej marki.

Po uruchomieniu ukaże Ci się okno z wieloma prostokątami. Służy przede wszystkim do analizy, gromadzenia danych, najczęściej liczbowych, na których możemy stosować różne funkcje, od najprostszych jak suma, mnożenie, czy dodawanie, po bardziej skomplikowane jak wartość przyszła, suma kwadratów, sumowanie tylko określonych wartości i inne. Do tego dochodzą opcje dodatkowe jak tabele, wykresy lub możliwość zaprogramowania działań.

Od czego zacząć

Skupię się na stronie prywatnej, bo ta może być zbliżona dla większości osób. W pracy jest ogrom możliwości wykorzystania Excela, każda firma ma jakieś swoje raporty i ciężko byłoby podać jedno rozwiązanie dobre dla wszystkich.

Jeśli tylko w swoim domu masz jakieś informacje, które chcesz uporządkować, Excel jest dobrym do tego miejscem. Jeśli chcesz mieć najczęściej używany program, zakup Excela, jeśli nie to polecam Open Office, możesz ściągnąć tutaj, w zupełności Ci wystarczy, to co oferuje ten program.

Do czego wykorzystać

Powiedzmy, że zastanawiasz się na co głównie uciekają Ci pieniądze. Jeśli wykonujesz transakcje gotówką, możesz zbierać paragony, jeśli wykonujesz większość płatności kartą, wystarczy, że przepiszesz wydatki z konta. Po kolei wpisujesz kwoty i nadajesz im kategorię, jak jedzenie, rozrywka, ubranie, itp.

Na koniec korzystasz z funkcji filtra, tabeli przestawnej lub sumuj.jeżeli. W każdym wypadku osiągniesz to samo. Moim osobistym faworytem jest tabela przestawna. Zaznaczasz wszystkie dane i wybierasz opcję tabela przestawna z menu:

Polub się z Excelem. 3 sposoby na wykorzystanie go w codziennym życiu.

Ja mam angielska wersje Excela, więc jest Pivot table. Po tym z prawego menu w tabli ustawiasz, że kategorie maja być w rzędach, a kwoty w wartościach. Gotowe. Masz podsumowanie i widzisz na co najwięcej wydajesz. Jeśli takie zestawienie będziesz dodatkowo uzupełniać o miesiąc, w którym wydatki poniosłeś, możesz miesiąc wrzucić do widoku kolumny i będziesz mieć zestawienie ile wydałeś na każdą kategorię w każdym miesiącu.

Raz na kilka miesięcy sam robię sobie takie zestawienie i dokładnie analizuję wydatki.

 

Drugą opcją jest prowadzenie dziennika aktywności. Np. zaczynasz ćwiczyć. Uwierz pamięć jest zawodna i szybko wylatuje z głowy. Po kolei więc wpisujesz sobie datę, dzień, opis np. siłownia, albo rower i ilość minut spędzonych na ćwiczeniach. Po tygodniu, czy miesiącu z łatwością podsumujesz sobie, czy realizujesz plan, czy nie, czy ćwiczyłeś dużo, czy nie.

Tak samo możesz wykorzystać to do pilnowania diety albo sprawdzenia czy realizujesz plan nauki szybkiego pisania na klawiaturze albo gry na gitarze.Polub się z Excelem. 3 sposoby na wykorzystanie go w codziennym życiu.

Opcja numer 3, to przygotowanie planu wydatków na jakiś duży zakup, np. wymarzona wycieczka zagraniczna, zakup nowych mebli, albo zakup całego mieszkania.

Powiedzmy, że kiedyś wymarzyłeś sobie wyjazd do USA, chcesz zwiedzić zarówno wschodnie jak i zachodnie wybrzeże. Warto wiedzieć ile kasy potrzebujesz aby wyjazd doszedł do skutku. Zaplanuj więc ile wydasz na przelot samolotem, następnie ile będziesz musiał przeznaczyć na mieszkanie, później przejazdy i jedzenie, do tego zwiedzanie, jakieś dodatkowe atrakcje. Mogłeś mieć w głowie jakąś kwotę, ale jeśli to sobie wypiszesz będziesz mieć lepsze pojęcie czego potrzeba. Później wraz z coraz dokładniejszymi informacjami z łatwością będziesz mógł aktualizować te informacje.

Zakup mieszkania to już ogromny wydatek, tutaj moim zdaniem Excel jest niezastąpiony. Zresztą przygotowałem dla Ciebie gotowy plik, który możesz wykorzystać do policzenia wszystkich kosztów zakupu mieszkania. Jeśli chcesz go otrzymać zapisz się poniżej:

6 przydatnych Exceli i ebook!
Darmowy ebook: "2 lata pracy - jak osiągnąć sukces", gotowe excele do negocjacji ceny mieszkania, analizy inwestycji i inne
Newsletter wysyłam raz w tygodniu.

Poznaj Excela lepiej:

Napisałem też już dwa razy o skrótach klawiszowych, których używam, które skracają mi czas pracy m. in. z Excelem. Jeśli chcesz je poznać wpadnij tutaj 9 skrótów, które zaoszczędziły mi 30 minut każdego dnia i tutaj 5 skrótów klawiszowych dla chcących osiągnąć więcej.

Jeśli chcesz się nauczyć jak lepiej korzystać z Excela, polecam stronę internetową z podstawami i funkcjami zaawansowanymi.

(Visited 6 times, 1 visits today)