Problemy w firmie gdy brakuje lidera

Napoleon Bonaparte kiedyś powiedział, że stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana. Nie mogę się nie zgodzić z tym twierdzeniem. W wielu sytuacjach byłem świadkiem prawdziwości tego stwierdzenia.

Problemy w firmie gdy brakuje lidera

W firmach, w któych pracuje ponad 50 osób, zaczynają się już tworzyć jasne struktury, jest dział współpracy z klientem, dział sprzedaży, finansowy, hr, itd. O ile na początku osoba zarządzająca może radzić sobie z łączeniem wielu funkcji, o tyle jak firma rośnie jest potrzeba zatrudniania kolejnych szefów działów. Jeśli lider tego nie pilnuje może to doprowadzić do sytuacji, w której każdy dział sobie rzepkę skrobie.

Decyzje

Po pierwsze brakuje decyzyjności. Pomiędzy poszczególnymi działami nikt nie wie jakie są priorytety. Każdy dział ustala je sobie osobno i dochodzi do sytuacji, w której priorytet jednego działu nie idzie w parze z innym działem, bo są potrzebne te same zasoby do realizacji obu.

W takiej sytuacji lepiej samemu wyjść z inicjatywą. Pogadaj z liderem i z innymi działami, co chcesz osiągnąć, powiedz dlaczego to jest ważne i jakie korzyści przyniesie firmie.

Zły wizerunek

Jeśli każdy dział postępuje tak aby dbać tylko o swoje interesy, wtedy nasza firma może zacząć mieć zły wizerunek na zewnątrz. Klienci zaczną być odsyłani od działu do działu, bo to nie ten dział. NIe działamy jak jedna firma. Klienta nie obchodzi kto jest za to odpowiedzialny, chce żeby zostało zrobione. Prawdziwy lider potrafi wprowadzić amosferę współpracy, taką, w której każdy dział sobie pomaga, a klient nawet nie zauważa, że temat jest przerzucany między działami, bo każdy pracownik potrafi wziąć odpowiedzialność za daną sprawę.

Jeśli widzisz taką sytuację zacznij działać. Niektórzy mogą nie zauważać tego problemu. Pogadaj z innymi działami, pokazując im, że źle to wpływa na postrzyganie firmy na rynku, a jeśli będziecie tracić klientów, będzie to niekorzystne dla całej firmy, a w tym wypadku jedziecie na tym samym wózku.

Niezdrowa atmosfera

Zaczynają się dziać małe wojenki między działami. Nic dziwnego bo każdy walczy o swoje, jeśli dba o swój zespół. Najczęściej wygrywa ten najbardziej „dyplomatyczny” albo najgłośniej krzyczący. To wszystko rodzi niezdrową atmosferę między liderami działów, a potem też między pracownikami. Jeśli w jednym dziale jest lepiej niż w drugim może to grozić napięciami. Zamiast zajmować się swoją robotą tracimy czas na narzekanie i niepotrzebne dyskusje.

Podobnie jak wyżej warto zwrócić innym uwagę na problem. Już samo nazwanie tego co się dzieje może niektórym otworzyć oczy. Zdarza się, że w natłoku codziennych obowiązków zatracamy się w codziennej pracy i nie zauważamy, że złe nawyki stają się codziennością.

Rozwój

Na koniec to co cierpi najbardziej. Firma nie rośnie tak jakby mogła. W wielu eksperymentach dowiedziono, że gdy ludzie pracują razem, są w stanie osiągnąć niewspółmiernie więcej. Gdy brakuje lidera, który spinałby cały zespół, zapobiegał problemom, które pojawiają się gdy go brakuje, firma mogłaby rozwijać się znacznie szybciej, zarabiać więcej. Na tym skorzystaliby wszyscy pracownicy, bo i podwyżki i premie mogłyby być wyższe.

 

Dlatego tak ważna jest ta osoba na górze, lider który potrafi zmotywować zespół do wspólnej pracy. Mimo że czasami wydaje Ci się, że wcale nie pracuje.

 

Jeśli chcesz otrzymać gotowe excele do obliczenia zwrotu z inwestycji, całkowitych kosztów zakupu mieszkania i inne oraz ebook o tym jak osiągnąć sukces w pracy, zapisz się poniżej:

6 przydatnych Exceli i ebook!
Darmowy ebook: "2 lata pracy - jak osiągnąć sukces", gotowe excele do negocjacji ceny mieszkania, analizy inwestycji i inne
Newsletter wysyłam raz w tygodniu.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)