Przebranżowienie – jak i kiedy to zrobić

Czy masz tak, że męczysz się w obecnej pracy? Zmieniałeś już firmę, ale praca nadal wywołuje w Tobie frustrację? Tak się zdarza, gdy wybrałeś zawód lub branże, która Tobie nie odpowiada. Zdarza się, że winisz za to otoczenie, a to szef niedobry, albo w firmie są dziwne zasady, ewentualnie atmosfera nie ta. Jednak po zmianie pracy nadal jest jakaś wymówka. Ciężko nam przychodzi przyznać, że kariera, którą wybraliśmy jest nie dla nas i być może trzeba zacząć wszystko od nowa. Jeszcze trudniej, gdy zacząłeś w miarę nieźle zarabiać, a zmiana branży może się łączyć z obniżeniem zarobków.

Nie martw się, przebranżowienie nie jest takie straszne i może się dla Ciebie okazać wybawieniem.

Przebranżowienie - jak i kiedy to zrobić

Kiedy zmieniać?

Jak najszybciej. Według mnie nie ma co się męczyć w pracy, która nie sprawia nam żadnej satysfakcji. Z drugiej strony nie rzucaj wszystkiego z dnia na dzień, przygotuj się do tej zmiany.

Po pierwsze zastanów się co chcesz w życiu robić. Skakanie z kwiatka na kwiatek ma jakiś sens, gdy jesteś jeszcze młody, masz poniżej 30 lat, jesteś bez rodziny, wtedy warto próbować różnych zawodów i wybrać coś co będzie Ci odpowiadało. Jeśli jednak masz za sobą kilka lat doświadczenia i przyjdzie Ci zupełnie zmieniać pracę po trzydziestce, warto dobrze przemyśleć na co zmienić, aby praca sprawiała Ci satysfakcję. Pomyśl co lubisz robić w czasie wolnym, zastanów się, czy ktoś szuka osób do wykonywania takiej pracy, rozważ rozpoczęcie własnego biznesu. Jeśli masz problem aby dojść do tego samemu, warto poszukać pomocnych poradników lub testów w internecie (np. tu), a jeśli i to nie pomoże, warto zasięgnąć rady dobrego coacha/doradcy kariery.

Przygotowanie

Co warto zrobić przed zmianą:

1. Zadbaj o finanse. Przebranżowienie, jak pisałem, może oznaczać spadek wynagrodzenia. Wiąże się to z tym, że na nowym stanowisku będziesz bez doświadczenia, Twoja poprzednia praca może mieć się nijak do tego co chcesz robić obecnie i mało kto będzie gotowy zaoferować Ci takie wynagrodzenie jakie osiągnąłeś w poprzedniej pracy. Będziesz zaczynać jak inne osoby bez doświadczenia. W takim wypadku zacznij już teraz oszczędzać, ogranicz wydatki, zbuduj poduszkę finansową. Będzie Ci łatwiej w początkowym okresie, gdy zmniejszą się Twoje przychody.

2. Przeanalizuj rynek pracy. Sprawdź jakie są stawki w branży, na którą będziesz zmieniać, sprawdź jakie kompetencje najczęściej są wymagane w ogłoszeniach o pracę. Na tej podstawie będziesz mógł dostosować swoje CV, wybrać te umiejętności, z poprzedniej pracy, które się pokrywają.

3. Doszkalaj się. Zanim zmienisz pracę warto sprawdzić, czy jest możliwość zdobycia kwalifikacji, które będą wymagane w Twojej wymarzonej pracy. Dzięki temu będziesz bardziej wartościowym pracownikiem, pokażesz przyszłym pracodawcom, że Ci zależy.

4. Poszukaj wśród bliższych i dalszych znajomych osób, które już teraz zajmują się tym, czym Ty chciałbyś. Zapytaj o to jak postrzegają daną pracę, co im się podoba, a co nie, jaka jest ścieżka kariery i jakie umiejętności najbardziej się przydają, jak najlepiej zacząć, itp.

Zmiana

Kiedy wszystko masz już gotowe, zostaje Ci sama zmiana. Jak zwykle namawiam do nie palenia za sobą mostów. Rozstań się z poprzednim pracodawcą w dobrej atmosferze, a w nowej pracy weź się ostro za swoje nowe zadania. Jeśli rzeczywiście wybierzesz pracę, która będzie sprawiać Ci satysfakcję, raczej nie będziesz mieć problemów z rozwojem i awansami. Wszak gdy się robi to co się lubi, pracuje się dużo łatwiej i przyjemniej.

W swoim otoczoneniu znam kilka osób, które podjęły się takiego przebranżowienia i wszystkie są zadowolne ze zmiany. Ty też ją wykorzystaj.

Jeśli chcesz otrzymać gotowe pliki do sprawdzenia pełnych kosztów zakupu mieszkania, analizy inwestycji, zrobienia budżetu domowego i innych, zapisz się poniżej:

6 przydatnych Exceli i ebook!
Darmowy ebook: "2 lata pracy - jak osiągnąć sukces", gotowe excele do negocjacji ceny mieszkania, analizy inwestycji i inne
Newsletter wysyłam raz w tygodniu.
(Visited 1 times, 1 visits today)